آخرین اخبار

24. فروردين 1395 - 10:49   |   کد مطلب: 289986
سراب روانسر: در حالی بیماری تب برفکی به شدت در شهرستان روانسر شیوع پیدا کرد و بسیاری از دام ها تلف شدند که رئیش دامپزشکی شهرستان روانسر از ابتلای تنها دو رأس دام در این شهرستان به تب برفکی خبر داد.

به گزارش سراب روانسر، پیشه ی اصلی مردم روستاهای روانسر کشاورزی و دامداری می باشد، عموم مردم روستاهای این شهرستان دامدار می باشند و منبع اصلی درآمد آنها همین چند رأس دامی می باشد که امسال گرفتار تب برفکی شدند.

 

 

 

 

همانطور که در گزارش قبلی تحت عنوان " تلفات چند صد رأسی دام های سبک و سنگین در روانسر بر اثر تب برفکی/ اظهار بی اطلاعی اداره دامپزشکی روانسر از میزان تلفات/ بیماری کماکان در حال شیوع است " مطرح شد،  تب برفکی یک بیماری عفونی و دارای واگیری بالا در دامها می باشد، که متأسفانه با شیوع بی سابقه ی در میان دام های شهرستان روانسر صدها دام سبک وسنگین را از پای درآورد.

 

 

در حالی رئيس دامپزشكي شهرستان روانسر یا به دلیل بی اطلاعی و یا بدلایل دیگر از اعلام آمار تلفات خودداری می کند و از ابتلای تنها 2 رأس دام به تب برفکی در شهرستان روانسر خبر می دهد که طبق گزارشات واصله به این پایگاه خبری در چندین روستا از جمله، سمنگان، خراجیان، آهنگران، ماخوشین، شاینگان، فیروزه و خرم آباد سفلی بالغ بر 300 رأس دامِ سبک و سنگین تلف شده اند و بیماری کماکان در حال شیوع می باشد.

 

در ادامه متن مصاحبه ی رئیس دامپزشکی شهرستان روانسر را با خبرنگار ایرنا مشاهده می نمایید.

 

روزبه محمودي روز دوشنبه به ايرنا افزود: با ورود اين بيماري به روانسر، كانونهاي آلوده سطح شهرستان از طريق مراقبت و پايش بيماري شناسايي شد.

 

وي اظهار داشت: در دامهاي مشكوك به اين بيماري نمونه برداري هايي انجام شد و پس از انجام آزمايش هاي موردنظر ابتلاي دو راس دام در شهرستان مثبت اعلام شد.

 

رئيس شبكه دامپزشكي روانسر اضافه كرد: در 16 منطقه واكسيناسيون دامها عليه بيماري تب برفكي انجام شد و در اين راستا بيش از 9 هزار راس دام گوسفند و بز و دو هزار راس گاو گوساله عليه اين بيماري واكسينه شده اند.

 

محمودي گفت: همچنين آموزش كانون هاي درگير اين بيماري در دستور كار اداره دامپزشكي است.

 

وي رعايت نكردن بهداشت، رعايت نكردن قرنطينه و كنترل ورود و خروج دامها به شهرستان، عدم اخذ گواهي سلامت از دامپزشكي مبدا هنگام انتقال و جابجايي دام را از علل اصلي ورود اين بيماري به شهرستان روانسر عنوان كرد.

 

رئيس دامپزشكي روانسر گفت: گزارش نكردن به موقع بيماري از سوي دامداران و دفن غيربهداشتي و خودسرانه دام هاي تلف شده از ديگر علل شيوع اين بيماري است.

 

به گزارش سراب روانسر رئیس دامپزشکی شهرستان روانسر عمده دلایل شیوع بیماری تب برفکی را از جانب مردم و دامداران می داند، و در این میان خودِ دامپزشکی شهرستان روانسر حتی از اعلام آمار و ارقام خودداری می کند، امید است مسئولان شهرستان روانسر در این راستا چاره ای اندیشیده و مسند و جایگاه فعلی را بر وضعیت و معیشت مردم برتری ندهند.

 

دیدگاه شما

تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی
در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما